Стаття 53. Права та обов’язки здобувачів освіти
1. Здобувачі освіти мають право на:
навчання впродовж життя та академічну мобільність;
індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
відзначення успіхів у своїй діяльності;
свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;
безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;
захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
{Абзац десятий частини першої статті 53 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}
отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування);
{Частину першу статті 53 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}
користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
забезпечення стипендіями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
трудову діяльність у позанавчальний час;
збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом та/або під час мобілізації, на особливий період;
особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;
інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
2. На час виробничого навчання і практики здобувачам освіти забезпечуються робочі місця, безпечні та нешкідливі умови праці відповідно до освітніх програм і угод між закладами освіти та підприємствами, установами, організаціями, що надають місця для проходження виробничого навчання і практики. Під час проходження виробничого навчання і практики забороняється використовувати працю здобувачів освіти для цілей, не передбачених освітньою програмою.
3. Здобувачі освіти зобов’язані:
виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності);
повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
{Частину третю статті 53 доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}
4. Здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.
5. Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.
ЄДИНІ ВИМОГИ ДО УЧНІВ
- Прихід учнів до НЗ
- 1.Учні приходять до НЗ не пізніше, ніж за 15 хвилин до першого дзвінка. Учні, які прийшли після першого дзвінка, вважаються такими, що запізнилися.
- 2.При вході до НЗ учні витирають взуття, вітаються з учителями, технічними працівниками, товаришами. У гардеробі знімають верхній одяг, перевзуваються в змінне взуття, яке зберігається в сумка-пакетах у спеціально відведених для цього місцях.
- 3.У гардеробі учні поводять себе тихо, спокійно, роздягаються швидко, не затримуючись. Відвідування гардероба протягом дня дозволяється лише в присутності чергового.
- 4.Зовнішній вигляд при виході із гардероба оцінює черговий учитель чи старший черговий учитель і робить, якщо це потрібно, відповідні зауваження.
- 5.Учні, які спізнилися, записуються в «Підсумках чергування за день» черговим учителем чи старшим черговим учителем і отримують запис про спізнення в щоденник.
- 6.категорично забороняється приносити до школи речі, які не мають відношення до занять. Учні не можуть користуватися під час занять радіо, програвачами аудіокасет, ком пакт-дисків, пейджерами, мобільними телефонами та іншими електронними засобами на території школи. Використані під час занять указані предмети підлягають вилученню на час навчання.
- Відсутність учнів на занятті
- 1.Учень не повинен запізнюватися на заняття.
- 2.Уразі запізнення більше ніж на 15 хв учень зобов’язаний подати пояснювальну записку про причини запізнення.
- 3.Урок проходить під керівництвом учителя, і учень зобов’язаний виконувати його умови.
- 4.Якщо учню необхідно бути відсутнім під час занять, батьки повинні особисто заздалегідь подати заяву на ім’я директора. Про будь-яку незаплановану відсутність необхідно повідомити того ж дня, можна зателефонувати та пояснити її причини.
- 5.Відсутність через хворобу має бути підтверджена медичною довідкою в день повернення учня до школи.
- 6.Учень, який пропустив заняття з поважної причини, зобов’язаний першим звернутися до вчителя, подати заяву, погодити з ним форму, час виконання контрольних видів роботи.
- Єдині вимоги до зовнішнього вигляду учня
- 1. Учень повинен з’явитися до школи в шкільній формі, яка є обов’язковою згідно з Указом Президента України від 02.06.1996 р. Шкільна форма:
а) діловий костюм для учнів 1 – 11 класів;
б) для уроків фізичної культури, трудового навчання, хімії обов’язкова спеціальна форма.
3.2. Шкільна форма має бути бездоганно випрана та випрасувана.
3.3. Учень повинен мати змінне взуття. Воно має бути чистим.
3.4. Взуття повинно бути в тон костюма, у дівчаток – на невисокому підборі. Використовувати кросівки як змінне взуття категорично заборонено.
3.5. Зачіска повинна бути охайною, сучасною. Не допускаються зачіски «під нуль», «під панка». У дівчат довге волосся повинне бути підібраним.
3.6. Учень повинен мати чисту носову хустинку, гребінець.
3.7. Учень зобов’язаний слідкувати за чистотою тіла, рук, зубів, носа. Нігті повинні бути коротко підстрижені, фарбувати не дозволяється.
3.8. На свята учні мають бути одягнені урочисто. На вечори відпочинку, дискотеки дозволяється святковий одяг (скромний, дитячого чи підліткового фасону).
3.9. Заборонено:
3.9.1. Носити шорти, брюки – джинси, брюки з низькою посадкою, міні – спідниці.
3.9.2. Мати нігті, що не є охайними й коротко стриженими.
3.9.3. Жувати гумку.
3.9.4. Спілкуватися через увесь коридор та некоректно проявляти емоції.
3.9.5. Користуватися декоративною косметикою, носити взуття на високих підборах, прикраси.
3.10. На уроках фізичної культури, трудового навчання та хімії одяг і взуття повинні бути відповідними.
3.11. При розмові зі старшими учень повинен встати. Руки в кишенях тримати не дозволяється. На запитання відповідати спокійно, не сперечатися.
3.12. У школі категорично забороняється палити.
3.13. Не допускається вживання нецензурних слів.
3.14. Верхній одяг, головний убір, сонцезахисні окуляри, рукавички тощо слід зняти при вході до приміщення.
4. Вимоги до учнів на уроці
4.1. Після першого дзвінка учні повинні зайняти своє місце за партою, приготувати все необхідне до уроку. На парті не повинно бути нічого зайвого.
4.2. Учні вітають учителя стоячи.
4.3. Черговий учень чітко доповідає вчителю про відсутніх і готовність класу до уроку.
4.4. Для відповіді учень виходить до дошки, подаючи педагогу щоденник.
4.5. У деяких випадках можлива відповідь учня з місця, стоячи чи сидячи. Цей порядок визначає вчитель.
4.6. Учень, який бажає відповісти чи щось запитати у вчителя, зобов’язаний підняти руку. Привертати до себе увагу вчителя іншим способом забороняється.
4.7. Відповідаючи, учень стоїть біля дошки обличчям до класу. говорити потрібно голосно, чітко, не поспішаючи. На дошці пише охайно, розбірливо. Під час відповіді користується указкою.
4.8. Під час уроку, сидячи за робочим столом, учень зобов’язаний слідкувати за поставою, нахилом голови, розташуванням ніг. Учень зобов’язаний виконувати розпорядження вчителя стосовно правильної постави.
4.9. Підказки, списування категорично заборонені.
4.10. Урок вважається закінченим лише після слів учителя: «Урок закінчено». Учні встають і спокійно виходять, попередньо підготувавши все необхідне до наступного уроку.
4.11. Порушення цих правил фіксується вчителем у журналі обліку поведінки учнів і записуються в щоденник учня.
5. Вимоги до учнів щодо дотримання ними культури навчальної праці
- 1.Підручники, зошити, словники, щоденники учнів повинні бути обгорнені.
- 2.Письмове приладдя учня – це олівець, лінійка, гумка, а також приладдя для виконання завдань з геометрії, образотворчого мистецтва. Нічого зайвого на парті не повинно бути.
- 3.Зошити учня повинні бути чистими, охайними, з відведеними полями, правильно, грамотно й охайно підписаними.
- 4.Не дозволяється починати новий зошит, якщо не використаний повністю старий.
- 5.Обов’язково дотримуватися червоного рядка, полів, запису дати.
- 6.Зошити зберігаються в спеціальній папці.
- 7.Учень повинен мати по два робочих зошити й по одному для контрольних робіт з української мови та іноземних мов, математики. З інших предметів – по одному робочому зошиту й по одному для контрольних робіт. З іноземних мов учні ведуть словники.
- 8.Усі записи в зошитах і щоденниках ведуться чітко, охайно, розбірливим почерком.
- 9.Щоденник є офіційним документом учня. Щоденник учня повинен бути в обкладинці, без різних прикрас і зображень. Записи ведуться згідно з інструкціями. Щотижня щоденник підписується батьками.
- 10.Не дозволяється витирати, замальовувати написане в зошитах, щоденниках, виривати сторінки.
- 11.Неправильно написане повинно бути охайно закреслене однією лінією.
- 12.Учні повинні носити всі підручники за розкладом занять.
- 13.Підручники повинні мати охайний вигляд (обов’язково обгорнуті, із закладками та заповненим паспортом).
- Правила поведінки під час перерв
- 1.Перерва для учня розпочинається лише після слів учителя «Урок закінчено».
- 2.Учень зобов’язаний:
- Чітко та своєчасно виконувати вимоги чергових учнів та вчителів.
- На перервах поводити себе тихо, спокійно. Голосно розмовляти, кричати, бігати по сходах і коридорах категорично заборонено.
- Виявляти повагу до старших, поступатися їм дорогою, місцем.
- Не ображати молодших за себе.
- Культурно поводити себе в їдальні. Виконувати правила користування виделкою, серветкою.
- Обов’язково дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог (мити руки з милом, користуватися серветкою чи рушничком).
- Після вживання їжі прибрати за собою брудний посуд, поставити на місце стілець, подякувати людям, які нагодували.
- Обов’язки чергового по класу
Черговий учень зобов’язаний:
- 1.Прийти до школи за 15 хв до дзвінка.
- 2.Провітрити клас (до уроків і після кожного уроку) і підготувати все необхідне для навчального процесу: крейду, чисту дошку, ретельно вимиту ганчірку.
- 3.Перед початком кожного уроку доповісти вчителю про відсутніх учнів і готовність класу до уроку.
- 4.Слідкувати за наявністю журналу обліку поведінки учнів під час уроку й санітарного стану класу. На початку уроку подати його вчителю.
- 5.Після уроків провітрити клас, ретельно вимити дошку, порівняти стільці та парти, витерти пил на вікнах, партах, столі вчителя, підібрати папірці на підлозі, полити квіти.
- 6.Виконавши всі обов’язки, доповісти про це черговому вчителю, здати йому журнал обліку поведінки учнів і санітарного стану.
- 7.Отримавши оцінку за чергування, може вважати себе вільним.
- Правила поведінки вдома
- 1.Чітко виконувати розпорядок дня. Систематично займатися фізкультурою й спортом. Розумно використовувати свій вільний час: займатися читанням, технічною та художньою творчістю, брати участь у роботі гуртків, займатися самоосвітою.
- 2.Старанно виконувати домашнє завдання. Починати з найбільш важких предметів. Тримати своє робоче місце в порядку та чистоті. Пам’ятати про культуру навчальної праці.
- 3.Шанувати батька, матір, старших за тебе. Піклуватися про молодших братів та сестер. Дотримуватися чистоти та порядку в рідній оселі, намагатися зробити в ній зразковий порядок та затишок. Допомагати батькам в усьому, розповідати їм пр. життя школи, запрошувати їх на свята.
- Правила поведінки в громадських місцях
Норми поведінки в громадських місцях є практично універсальними для всіх незалежно від статі, віку, професії чи суспільного стану. Ввічливість і доброзичливість – основне правило етикету в спілкуванні. Не виявляйте негативних емоцій у громадських місцях, не піддавайтеся перенапруженню негативних емоцій, умійте ними керувати, контролювати сплески негативного запалу.
- Правила поведінки на вулиці
Перш ніж вийти на вулицю, треба звернути увагу на свій зовнішній вигляд. Будьте привітними. Виробіть здатність «вмикати» широку посмішку, коли ви вітаєтеся із сусідами, знайомими. Відчувайте свою впевненість.
Вихована людина на вулиці:
- дотримується правил дорожнього руху;
- не розмахує під час ходи руками й не тримає їх у кишенях;
- обходить зустрічних перехожих з правого боку;
- не вказує пальцем на перехожих, не робить голосних недоречних зауважень, не сміється голосно, не лихословить;
- не штовхається й не торує собі дорогу ліктями, навіть у дуже багатолюдних місцях, а просить дозволу пройти;
- не їсть під час ходи;
- відходить убік, коли помічає, що хтось поспішає, дає дорогу зустрічному;
- не проходить між двома пішоходами, які йдуть поруч;
- чекає (у вузьких, тісних проходах, а також біля сходів і дверей) доти, поки пройдуть ті, хто має право пройти першим (інваліди, малюки, батьки з дітьми, літні люди, вагітні жінки тощо);
- не зупиняється раптово посеред дороги, щоб поговорити зі знайомим.
Зачинивши за собою двері й опинившись на вулиці, пам’ятайте про правила етикету в громадських місцях.
Рукавички одягають удома. Щоб зав’язати шнурок на черевиках або вдягти плащ на вулиці, відходять убік.
Пакет, сумку або портфель носять у правій руці, щоб не зачіпати перехожих. Чоловік завжди може допомогти жінці або літній людині нести важкі речі. Вихована людина робить це незалежно від того, портфель це чи базарний кошик. Лише жіночу сумочку завжди носить сама жінка.
Треба стежити за металевими деталями сумок і портфелів, щоб випадково не зачепити оточуючих.
Парасольку або ціпок треба завжди тримати вертикально. Нести парасольку або ціпок горизонтально небезпечно, бо маленькі діти можуть наштовхнутися на їх вістря. Парасолькою й ціпком не розмахують.
Зустрівши знайомого й заговоривши до нього, не стійте посеред тротуару або дороги, відійдіть убік, щоб не заважати іншим перехожим чи транспорту. Під час зустрічі з чоловіком, старшим за вас, або жінкою, не зупиняйте їх, а спитайте дозволу їх провести. Нечемно зупиняти малознайомих людей або приятеля, якщо він не один. Голосно розмовляти, сміятися, кричати, привертати до себе увагу іншим способом може лише людина некультурна, невихована.
Усюди, де б ти не був, - удома, у школі, у гостях, у колі друзів – пам’ятай: ти – учень, носій високої культури й вихованості.
- Правила поведінки в театрі
- 1.Під час спектаклю неввічливо розмовляти, обмінюватися враженнями, їсти, шурхотіти обгортками від цукерок.
- 2.Своє задоволення чи незадоволення тактовні люди виражають силою оплесків. Але не виявляють своє незадоволення свистом, криками, тупотінням. Аплодують лише після закінчення спектаклю чи дії.
- 3.Після сценічного дійства ввічливі люди не атакують гардероб, як і під час антракту – буфет. Отримавши пальто, чоловік допомагає вдягти його своїй супутниці та проводить її додому.
- 4.У театрі, на концерті й у кінотеатрі намагаються дотримуватися всіх загальноприйнятих правил поведінки. Симфонії, концертні п’єси, які складаються з декількох частин, і цикли пісень не можна переривати оплесками навіть у паузах між частинами, слід аплодувати лише після закінчення виконання музичного твору.
- 5.На естрадних концертах утримуйтесь від підспівування артистам, якщо вони самі цього не запропонували, відбивання такту руками чи ногами, танців. Однак усе це дозволено на рок-концертах. Небажані покашлювання, зауваження вголос, ходіння по залу під час фінальної сцени.
- Ввічлива людина завжди виявить свою вдячність артистам оплесками.
- Правила поведінки в музеї, картинній галереї
- 1.У музеї й на вернісажі слід поводитися спокійно та шляхетно, не заважаючи іншим роздивлятися картини й експонати, не висловлювати голосно й безапеляційно свою думку. Тут неприпустимі голосні зауваження чи обговорення.
- 2.Якщо на персональній виставці є художник, прийнято підійти до нього та привітати, можна представитися й висловити своє схвалення, але від критики слід утриматися, це зроблять компетентні мистецтвознавці.
- 3.На виставках не дозволяється торкатися до творів мистецтва й музейних експонатів.
- 4.Якщо ви зустрінете у виставковому залі знайомих, привітайте їх простим киванням і ні в якому разі не розмовляйте з ними довго.
- 5.Намагайтеся стояти перед картиною чи виставковою вітриною таким чином, щоб не затіняти собою експоната.
- Правила поведінки в магазині
- 1.У залі магазину не знімають головних уборів, із продавцем вітаються й розмовляють спокійним та ввічливим тоном, звертаються на «Ви», не втомлюють його дрібними примхами й претензіями стосовно якості товарів.
- 2.У випадку незадовільного обслуговування покупець повинен не влаштовувати сцени, а звернутися зі скаргою до адміністратора.
- 3.Та й продавець повинен бути ввічливим, справедливим і чесним із покупцями, не намагатися нав’язати їм товар поганої якості тощо.
- 4.Заходячи до магазину, пропускають спочатку тих, хто виходить, а потім заходять самі.
- 5.Якщо ви прийшли із собакою, залиште його за дверима.
- 6.Ввічливий покупець не затримує чергу й не намагається отримати товар без черги, не зачіпає руками товари без упаковки, не вибирає їх сам.
- 7.Підходячи до каси, приготуйте завчасно необхідну суму грошей для сплати, щоб не затримувати інших.
- Правила поведінки під час виконання Державного Гімну України
- 1.Під час привселюдного виконання чи трансляції Державного Гімну України всі присутні шанобливо встають, чоловіки знімають головні убори.
- 2.Публічний глум над державними символами України карається у встановленому законом порядку.
ПОГОДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ
ГОЛОВА БАТЬКІВСЬКОГО КОМІТЕТУ ДИРЕКТОР БІЛЯВЕЦЬКОГО НВК
_______________ І.В.ІВАНІВ ___________________ І.І. САЦЬКІВ
ШКІЛЬНІ ПРАВИЛА
- Учень приходить до НЗ за 15 – 20 хвилин до початку занять у чистому й охайному одязі; залишає в гардеробі верхній одяг, займає своє робоче місце та готує всі необхідні навчальні прилади (зошит, щоденник, підручник тощо) до наступного уроку.
- Учні зобов’язані мати на кожному уроці все необхідне шкільне приладдя. Усі підручники мають бути обгорнені; користуватися ними потрібно охайно для подальшої передачі учням у наступному навчальному році.
- Якщо учень бажає спитати про щось учителя або відповісти на його запитання, він повинен підняти руку та чекати, коли йому дозволять висловитися.
- Якщо в клас під час уроку входить учитель або хтось із дорослих, учні вітають його та прощаються з ним встаючи зі своїх місць.
- Дзвоник на урок – для учня: після нього жоден учень не виходить з класу. Після дзвоника на урок учні не ходять по класу, а знаходяться кожен – на своєму робочому місці.
- Дзвоник по закінченні уроку – для вчителя: лише після того як учитель оголосить про закінчення уроку, учні можуть встати з місця і вийти з класу.
- Учні мають з повагою ставитися до вчителя – не перебивати під час розмови, називати його лише по імені та по – батькові, виконувати вимоги вчителя, директора чи заступника директора після першого прохання (надати щоденник, прибрати в класі – виконати інше завдання).
- Учні повинні берегти майно НЗ, обережно поводитися як із власними речами, так і з речами інших учнів або вчителів.
- Не дозволяється приносити до НЗ та на його територію з будь – якою метою та використовувати будь – яким способом зброю ( навіть іграшкову), вибухонебезпечні та вогненебезпечні речовини, гострі предмети, карти (гральні), алкогольні напої, сигарети, жувальні гумки, літературу, відео – та СD – продукцію аморального змісту.
- Не дозволяється використання плеєрів, мобільних телефонів під час навчального процесу.
- Не дозволяється без дозволу педагогів залишати приміщення та територію НЗ в урочний час. У випадку пропуску занять учень повинен надати класному керівникові довідку від лікаря (більше двох днів) або записку від батьків (або осіб, що їх замінюють) стосовно причини відсутності на заняттях.
- Пропускати заняття без поважної причини не дозволяється.