Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як вам наш сайт?
Всього 68 чоловік

Супервізія

Дата: 24 грудня 2021 о 07:07, Оновлено 27 грудня 2021 о 13:31
Автор: Шпотюк О. Й.

Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2021 р. №476 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2021 році», частину коштів субвенції (видатки споживання) передбачено на проведення супервізії, як заходів із професійної підтримки (наставництво, надання допомоги із виправлення помилок, що виникли у роботі) педагогічних працівників. Розподіл субвенції між відповідними місцевими бюджетами здійснено із розрахунку, сільки коштів необхідно на  проведення однієї супервізії в одній початковій школі (структурному підрозділі інших закладів освіти, що забезпечують здобуття початкової освіти).

Для виконання даної Постанови Кабінету Міністрів та нормативно-правових документів МОН України у частині, що стосується надання відповідних послуг з проведення супервізійних сесій для вчителів початкових класів на замовлення керівників закладів загальної середньої освіти, тренерки-супервізорки Барна М. М., Трущак О. В. та Банах О. В. станом на 15 жовтня 2021 року підготували за спеціальною Програмою 138 регіональних супервізорів, списки яких оприлюднені на сайті КЗ ЛОР  ЛОІППО: http://loippo.lviv.ua/nn/baza/.

6 лютого 2021 року запрацював сайт «Супервізія в НУШ – ЛОІППО» http://barna-consult.com/ як один із інструментів педагогічної підтримки/супервізії  педагогів у режимі онлайн, оскільки «живе» спілкування обмежене, через пандемію коронавірусу, яка досі триває.   

Сьогодні сайт функціонує, та розвивається у напрямку надання педагогам безкоштовних супервізійних онлайн-послуг у частині як нормативно-правового, так і теоретико-прикладного супроводу для здійснення ними освітньої діяльності в Новій українській школі http://barna-consult.com/category/superviziya/, зокрема  http://barna-consult.com/poshuk - trayektoriyi-rozvytku-nush/ тощо. Приємно відзначити вдячність читачів сайту, які пишуть про його корисність для професійної підтримки педагогічних працівників.

Для роз’яснення основних положень  проведення супервізії у закладах загальної  середньої освіти  на замовлення освітянських органів територіальних громад з 19 жовтня 2021 року до сьогодні я провела більше 10 вебінарів на тему «Супервізія в діяльності регіонального супервізора», про що йдеться у статтях «Творимо педагогічні спільноти разом» http://barna-consult.com/tvorymo-profesijni-pedagogichni-spilnoty-razom/ та «Супервізія в дії» http://barna-consult.com/superviziya-v-diyi/, які розміщенні  на вже  згаданому сайті.

Відбувається постійна комунікація з регіональними супервізорами за підтримки та участі у ній  адміністрації інституту (директор Хобзей П. К.). Спілкування ведеться у спеціальній вайбер-групі «Супервізори НУШ Львівщини» та в режимі онлайн-конференцій, воно  дає підстави стверджувати, що в області налагоджена відповідна логістика організації та проведення супервізійних сесій регіональними супервізорами у закладах загальної середньої  освіти, про що свідчать перші проміжні  результати цієї діяльності.

Аналіз даних, які ми отримали від регіональних супервізорів, засвідчує, що  станом на 7 грудня цього року вони  провели супервізійні сесії у 340 закладах загальної середньої освіти у 41 територіальній громаді Львівщини. Ще 177 супервізійних сесій заплановано провести до 20 грудня 2021 року.

Одними з перших супервізійну діяльність розпочали Яворівський ЦПРПП (директорка О. Фірчук), Стрийський ЦПРПП (директор В. Веселков), Дрогобицький ЦПРПП (директорка Г. Марчук), а супервізорки Яворівської та Стрийської ТГ надали супервізійні послуги вчителям початкових класів усіх закладів загальної середньої освіти. 

Відповідально до використання коштів субвенції поставилися у Белзькій, Бродівській, Буській, Глинянській, Городоцькій, Івано-Франківській,  Куликівській, Миколаївській, Новокалинівській, Новояворівській, Радехівській, Розвадівській, Стрілківській та Червоноградській  територіальних громадах, 34 супервізори яких у доволі стислі терміни  надали супервізійні послуги  вчителям початкових класів переважної більшості закладів загальної середньої освіти.                

У контексті проведення супервізійних сесій варто зазначити про позитивні відгуки супервізованих, які вказують на те, що за допомогою супервізорів вони у багатьох випадках переосмислюють власну практику організації і проведення освітнього процесу у своїх класах і самостійно планують, як спрямовувати свої зусилля для його покращення.

За результатами проведення супервізії — 2021 працівники кабінету координації впровадження НУШ і моніторингу ЛОІППО (зав. каб. Барна М. М.) планують у третій декаді січня 2022 року провести обласну конференцію «Супервізія — 2021: як виклики перетворити у досягнення?».

Проте поряд з позитивними аспектами у проведенні супервізій, ми виокремили і виклики, які, на нашу думку, потребують обговорення і хоча б часткового вирішення, а саме:

  1. На рівні територіальних громад:

1.1. Підготовані супервізори могли надати супервізійні послуги педагогам закладів загальної середньої освіти 54 територіальних громад, але станом на 9 грудня 2021 року 13 територіальних громад такі послуги або не замовляли,  або не надали відповідну інформацію.

1.2. У 19 територіальних громад супервізори відсутні (з якихось причин освітянські органи  ТГ не зробили своєчасно  замовлення на підготовку супервізорів у Львівському ОІППО), проте у 6 з них супервізійні сесії на замовлення окремих закладів загальної середньої освіти були проведені супервізорками, запрошеними з інших ТГ чи з інституту.

  1. На рівні ЛОІППО доцільно було б:

              2.1. Спланувати у системі підвищення кваліфікації спеціальні курси з підготовки нової «хвилі» супервізорів:

  • для тих ТГ, де супервізорів немає або їх недостатньо;
  • для спеціальних закладів освіти обласного підпорядкування з числа заступників директорів, високопрофесійних педагогів;
  • з числа заступників директорів з початкової освіти/заступників директорів, які забезпечують навчально-методичний супровід початкової освіти.

        2.2. Передбачити у Програмах підвищення кваліфікації керівників ЦПРПП, керівників ЗЗСО модуль з питань організації і проведення супервізії.

        2.3. Розробити (на випередження) Програму підготовки супервізорів для базового рівня НУШ.       

  1. Щодо нормативно-правового забезпечення і супроводу супервізії, то варто було б, напевно, звернути увагу на таке:

Чинний на сьогодні наказ Міністерства освіти і науки України від  18 жовтня 2019 року №1313 «Деякі питання організації та проведення супервізії», яким затверджено Програму і план проведення супервізії, а також зміни до нього, внесені наказом Міністерства освіти і науки України від 4 березня 2020 р.№346, не містять необхідних процедурних положень, яких варто було б дотримуватися для якісного проведення супервізійної/супервізійних сесій у закладах загальної середньої освіти, зокрема:

  • не розмежовані поняття зовнішня і внутрішня супервізія, а, отже, виникає питання, чи має право супервізор проводити супервізійні сесії у закладі середньої освіти, в якому працює на відповідній посаді? Якщо «так», то на яких умовах: безкоштовно чи за умовами цивільно-правового договору?
  • чи можна змінювати План проведення одного циклу супервізії, затверджений відповідним наказом?
  • які документи/робочі матеріали повинні готувати керівники ЗЗСО, а які супервізори?
  • чи треба до Акту виконаних робіт долучати підтверджуючі робочі матеріали з боку керівника ЗЗСО і з боку супервізора? Якщо «так», то які саме?
  • чи обов’язково на час проведення супервізії треба брати відпустку? Якщо «так», то на який період? Без збереження заробітної плати чи в рахунок щорічної відпустки?

Узагальнені проміжні результати про стан проведення супервізії-2021  у ТГ Львівської області подані в таблиці 1.

Марія Барна, завідувачка кабінету координації впровадження НУШ і моніторингу  КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти»,  кандидатка педагогічних наук, доцентка, тренерка-супервізорка.

http://loippo.lviv.ua/news/Superv-z-ya-2021-na-Lv-vshchin---persh--kroki-publication/

План професійного розвитку для вчителів 1-4 класів

Білявецького ЗЗСО І-ІІ ступенів з дошкільним підрозділом з проблеми

“Недостатньо сформовані ключові уміння вчителів початкових класів використовувати інноваційні технології, заохочувати учнів до пошуково-дослідницьких видів діяльності та уміння застосовувати техніки формувального оцінювання

№з/п

Назва заходу/дії для вирішення проблеми

Учасники заходу

Дата виконання

Організатори/координатори

1

Самостійне опрацювання статей  на сайті «Супервізія в НУШ»:

  • “Формувальне оцінювання, змішане та навчання через дослідження”,
  • “Розвиток системи оцінювання в Новій українській школі”,
  • “Сучасні практики оцінювання”,
  • “Як розробити систему оцінювання”

Вчителі

1-4 класів

Грудень 2021 року

Шпотюк О.Й., заступник директора Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

2

Перегляд та обговорення

  • відео онлайн-курсу “Оцінювання без знецінювання”: “Культура оцінювання”, “Самооцінювання та взаємооцінювання”;
  • вебінарів Юрія Гайдученка “Формувальне оцінювання під ключ” та Інни Іванової “Самооцінювання: критичний підхід до оцінювання результатів власної діяльності”.

Вчителі

1-4 класів

Січень 2022  року

Шпотюк О.Й., заступник директора Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

3

Самостійне опрацювання “Технології розвитку критичного мислення учнів”.

Вчителі

1-4 класів

Січень 2022 року

Шпотюк О.Й., заступник директора Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

5

Методичний тренінг «Формувальне оцінювання вмінь і компетентностей учнів: інструменти і методика використання».

Вчителі

1-4 класів

Упродовж навчального року

Топилко Л.В., керівник шкільного методичного об'єднання початкових класів Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

6

Впровадження в практику роботи прийомів рефлексії, самооцінювання та взаємооцінювання учнів на уроках.

Вчителі

1-4 класів

Упродовж навчального року

Топилко Л.В., Стефанів М.Я., Шемечко В.М., Галянчук Г.В.,  вчителі початкових класів Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

7

Упорядкування електронних кейсів “Навчання на основі проєктів”.

Вчителі

1-4 класів

Упродовж навчального року

Топилко Л.В., Стефанів М.Я., Шемечко В.М., Галянчук Г.В.,  вчителі початкових класів Білявецького ЗЗСО І-ІІ ст.

Матеріали:

  1.  Сайт «Супервізія в НУШ» Пошук траєкторії розвитку НУШ
  2.  Сайт «Супервізія в НУШ» , стаття “Формувальне оцінювання, змішане та навчання  через дослідження
  3.  Сайт «Супервізія в НУШ», стаття “Розвиток системи оцінювання в Новій українській школі”
  4. Сайт “Супервізія в НУШ” стаття “Сучасні практики оцінювання” 
  5. Сайт “Супервізія в НУШ “Як розробити систему оцінювання учнів”
  6. Відео Формувальне оцінювання — оцінювання під час навчання І Онлайн-курс «Оцінювання без знецінювання»
  7. Відео Самооцінювання та взаємооцінювання І Онлайн-курс «Оцінювання без знецінювання»
  8. Статті Всеосвіти “7 прийомів рефлексії з учнями початкових класів” та “8 прийомів для рефлексії освітнього процесу”
  9. ВебінарФормувальне оцінювання під ключ та Інна Іванова. Самооцінювання: критичний підхід до оцінювання результатів власної діяльності
  10. Сайт “НУШ”, стаття “Оцінювання – це навичка і завжди діалог. Фінський досвід”.
  11. Сайт “Дослідницькі роботи та творчі прєкти учнів України”.
  12. Вебінар“Інна Іванова. Проекти у початковій школі”.
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.